Tagasi artiklite sisukorda

Beebi ja ema

Beebi ja ema
prov. Ruth Rudissaar (dr med)

 


Rasedus ja lapsevanema staatus väljakutseid esitav aeg, kus asjatundjate nõuanded on abiks, hoolitsemaks nii Sinu kui Su lapse eest.
Kreemid/losjoonid (Bübchen, Palmers, Pregnacare, Weleda) ei suuda venitusarme täielikult ära kaotada, kuid aitavad leevendada sügelust ja nahaärritust ja säilitada naha niiskust ja elastsust.
Rinnaga toitmine on tähtis nii lapsele kui emale, kuid mitte alati ei ole rinnapiima piisavalt või lapsel on raskusi selle saamisega. Apteek pakub rinnapiima eritumise soodustamiseks HiPP Natal teesegusid ja neile, kes on otsustanud anda lapsele rinnapiima asendajat, pakuvad apteegid Aptamil™ piimasegusid. Selleks, et nii loode kui rinnalaps saaks eluks tarvilikke vitamiine ja ema kosutust, võiks nii rase kui imetav ema kasutada järgnevaid toidulisandeid: MamaVit, Elevit®, Bio-Multi, Pregnacare, jne.
Rindade eest hoolitsemiseks imetamise ajal on Multi-Mam® toonud turule palsami ja kompressi. Rinnanibude hoolduseks sobib ka Purelan™100 salv. Liigse rinnapiima erituse korral aitavad noort naist rinnapadjad, piimakogujad ja nibukaitsmed firmadelt AVENT, NUK, Medela ja Fixies.
Esimestel elukuudel võib toit põhjustada lapsele gaasivalusid, mille leevendamiseks sobivad nii simetikooni kui dimetikooni tilgad, Babynos® kõhusalv, kummeli ja ristiköömne teed. Hammaste tulekust annavad teada hellad, turses ja sügelevad igemed. Hammaste lõikumise kergendamiseks on igemetele määrimiseks/masseerimiseks: Kamistad® baby ja Calgel, ning närimisrõngad ja kummist massaažiharjad. Esimesed hambad vajavad ka hoolt. Laste hambaharju on firmadelt G.U.M, Lacalut, Jordan ja hambapastasid Weleda, R.O.C.S., Lacalut, Nenadent baby.
Vastsündinu nahk on õrn. Naha happeline kaitsekiht areneb alles esimeste elukuude jooksul, mistõttu on nahk vastuvõtlikum põletikudele, (mähkme)lööbele ja haudumustele. Lapse naha sagedaseks puhastamiseks ja niisutamiseks on nahaarstid soovitanud kasutada vesi-õlis emulsioone ning kergesti imenduvaid kreeme. Siia hulka kuuluvad sarjad: SebaMed®Baby, Bübchen, Himalaya™, Corine de Farme, Multi-Mam® BabyWasch. Kerge mähkmelööbe korral või haudumuse ärahoidmiseks sobivad tsinki sisaldavad tooted (Sudocream®, Zinko spray®, Dermilon® pasta, Exipial® mandliõlisalv), mis toimivad põletikuvastaselt. Edukalt on kasutatud ka dimetikooni ja dexpantenooli (Bepanthen) sisaldavaid kreeme
Kuigi suvine päike on vajalik D-vitamiini ammutamiseks, tuleks eriti väikelaste ihu ka kaitsta tugeva päikesekiirguse eest (Eucerin, Sebamed, Orto Solar).