Tagasi artiklite sisukorda

Kuidas allergia võib meie elu mõjutada

Kui teil on hooajalisi allergiaid, mida rahvasuus nimetatakse heinapalavikuks, siis küsige oma apteekrilt või arstilt nõu, kas peaksite enne tipphooaja saabumist hakkama allergiaravimeid tarvitama. Mõned inimesed leiavad, et sobivaim lahendus on tarvitada allergiaravimeid ainult nendel päevadel, mil nad viibivad õues – näiteks enne seda, kui nad lähevad aeda toimetama, välja jalutama või rattaga sõitma

Kontrollige enne õue minekut, kui palju on õhus õietolmu. Rusikareegel on, et ööpäeva lõikes on õietolmu kõige vähem varahommikul. Täpsemat infot allergeenide taseme kohta saab Allergialiidu koduleheküljelt.

Kui te toimetate palju aias, siis õppige oma lilli tundma. Tuule abil tolmlevad taimed paiskavad õitsemise ajal õhku rohkem õietolmu ja muudavad allergiasümptomid ägedamaks. Ärge unustage muru tähtsust: hästi hoolitsetud, umbes viie sentimeetri kõrgune muru aitab vähendada tekkiva õietolmu hulka.

Aednikel võib olla allergiasümptomite vähendamisel kasu järgmistest nõuannetest: -Kandke aias töötades kindaid ja maski ning ärge minge õue tuulise ilmaga. Püüdke oma nägu ja nina mitte puudutada. - Tuppa tagasi minnes käige duši all ja peske oma riided puhtaks.

Nii vabanete nendele kogunenud õietolmust. Inimesed, kellele meeldib looduses matkamas käia ,peaksid pöörduma oma arsti poole, et selgitada välja allergia põhjused, sest siis on võimalik paremini planeerida, millal ja kuhu minna. Nahatesti tulemuste põhjal saab inimene teada, millised puud, rohttaimed, või hallitusseened tal allergiat põhjustavad ning ta saab kavandada matkaradu nii, et ei peaks nende taimedega kokku puutuma.

Eesti turul on alates aprillikuust saadaval uus allergiaravim Reactin 10 mg, mille toimeaineks on 2. põlvkonna antihistamiinikum tsetirisiin ning mis sobib erinevate allergiatüüpide puhul, näiteks allergilise nohu, kroonilise nõgeslööbe, õietolmu ja teiste enim levinud allergiate korral. Ravimi uudsuseks on tema ainulaadne ravimvorm – kapslis olev vedelik, mis tagab ravimi kiire toime, ja tänu kapsli opitmaalsele suurusele on teda lihtne neelata ning seedida. Lisaks on tagatud ravimi 24 tunnine toime, mis võimaldab manustamist ainult 1 kord päevas. Reactin on sobilik täiskasvanutele ja lastele alates 12-ndast eluaastast.

Tiina Kangur, Nõmme tee apteegi juhataja, proviisor