Tagasi artiklite sisukorda

Külmetus- ja viirushaigused

Külmetus- ja viirushaigused
Dr. med Ruth Rudissaar
Jakobsoni apteegi proviisor

Külmetushaigused on põhjustatud viirusnakkustest. Viirushaiguseid, mis tekitavad nohu, köha, kurguvalu või kõhulahtisust on väga palju ja viirused muutuvad kogu aeg. Seetõttu ei saa enamuste vastu end vaktsineerida ja nad tuleb lihtsalt läbi põdeda. Aastas 5-6 kerget viirust läbi põdeda meie kliimas on tavaline. Ainuke viirushaigus, mis võib tekitada raskeid tüsistusi on gripp.
Haigestumine tähendab alati immuunsüsteemi nõrgenemist. Organismi turgutamiseks sobivad C-vitamiini rikkad tooted (astelpaju, greipfruut), ternespiimakapslid, punane päevakübar, küüslaugutinktuur kui ka C-vitamiini kompleksid histidiin ja tsingiga, polüvitamiinidega (Immunace®). Organismi turgutab ka kosutav uni.
Viirushaiguste ravi on alati sümptomite leevendamine. Ravi tuleks kohe alustada esimeste haigussümptomide ilmnemisel, st. anda endale aega põdemiseks. Sellele aitavad kaasa suurema koguse vedeliku tarbimine ehk ravimtaime teed (ingveri, pärnaõie), mida tuleks juua kuumalt ning lisades mett või siirupeid (kibuvitsa-, mustsõstra-). Need panevad keha higistama, langetades sellega palavikku kui ka uhuvad haigustekitajad organismist välja. Ingveris leiduvad aromaatsed õlid stimuleerivad kopsude tööd, lahtistavad lima ja kergendavad ärritavat köha. Ingveri pruukimisel tuleks ettevaatlik olla maohaavandite ja gastriidi põdejatel, samuti nendel kes ei talu kuumust. Ka palavikualandaja paratsetamooliga tuleks olla ettevaatlik, sest üleannustamine võib põhjustada vere koostise muutust ja mürgistust.
Hingamisteed avab ka eeterlikke õlisid sisaldavad Gelomyrtol® kapslid, eeterlike õliaroomide aurud (teepuu, nulg, eukalüpt).
Külmetuse tunnuseks on ka köha, kuigi iga köhatus ei ole veel köha. Köha on kaitserefleks vabastamaks hingamisteid tolmust, bakteritest, võõrkehadest. Köharavimeid on tablette, mikstuure, siirupeid kui ka rindkerele hõõrutavaid segusid (hanerasvasegu tärpentiiniga, mentoolipalsam), sinepi- ja pipraplaastreid. Suur osa köharohtudest on rögalahtistava toimega, mis koos piisava koguse vedelikuga veeldavad röga ja kergendavad selle väljaköhimist. Kuiva ja organismikurnava köha leevendamiseks on olemas ka köhapärssimist soodustavad vahendid (Paxeladine®), mida ei tohiks manustada koos rögalahtistitega! Kurguvalu korral või kuiva, punetava neelu ning häälekäheduse korral saab abi imemistablettidest ja kurguspreidest, mida on apteegi riiulitel väga lai valik.
Külmetamise korral ei pääse me üle ega ümber nohust. Nohu ravi eesmärgiks on päästa eritis ninast välja ja õhk sisse. Nohu korral tuleks vähendada nina limaskesta turset (Sinupret, Sudafed, antihistamiinikumid), et vältida sekreedi ninna jäämist, mis omakorda võib põhjustada põskkoopapõletiku teket. Tänapäeval loetakse parimateks vahenditeks on meresoola aerosoole, mis veeldavad sekreeti ja kergendavad selle eritumist ninast.
Nõrgenenud immuunsusega inimistel lööb välja ka huuleherpes, mida saab peita plaastriga või katta kreemidega. Selga külmetades võib valusaks osutada hoopis urineerimine, mis on märk sellest et on tekkinud põiepõletik. Siin on abi jõhvikaekstrakti kapslitest kui teesegust põldosja, leesika- ja kaselehtedega.
Inimise suurim organ on nahk, mis puutub otseselt kokku pakasega. Seetõttu ka seda tuleks talvel korralikult hooldada rasvasemate kreemidega, mis niisutavad ja toidavad ning tugevdavad naha kaitsebarjääri.