Tagasi artiklite sisukorda

Matkaapteek

Matkaapteek
Ruth Rudissaar, PhD
Jakobsoni apteegi proviisor

Suviti veedame rohkesti aega nii looduses matkates kui ka reisides. Hea varustus, sealhulgas vajaminevad medikamendid, tagab toreda puhkuse. Kõiki vajalikke ravimeid ei pruugi reisi sihtriigis saada olla, seetõttu oleks mõttekas reisiapteek Eestist kaasa võtta. Siis ei pea neid ka võõral maal ka häda korral tagaotsima.
Reisile-matkale tasuks kaasa võtta ainult kerges ühekordseks kasutamiseks mõeldud (soovitavalt niiskuskindlates) ja löögikindlas pakendis ravimid. Juhend võiks ka alati kiiresti kättesaadav olla. Neil, kel on teadaolevaid terviseprobleeme ja tarvitavad arsti poolt määratud ravimeid, tuleks need esmajärjekorras sissepakkida vajaminevates kogustes. Veel tuleks arvesse võtta reisijate vanust (lapsed ja rasedad, isegi koerad-kassid kaasa arvatud) ja reisi iseloomu. Igaühele olgu omad tabletid, sest enamik täiskasvanute tohterdamiseks mõeldud ravimitest ei sobi väikelastele niin nagu humaanravimid loomadele.
Eestist välja sõites peaks retseptiravim olema kaasas koos retseptiga, sest retsepti võidakse küsida piiri ületades, tõestamaks, kellele ja miks ravim kaasas on. Enne sõitu peaks uurima, milliseid vaktsineerimisi (ka loomale) vastavasse piirkonda minnes vaja on, ja need ka teha laskma. Teadma peaks veel sedagi, et kui minnakse välisreisile, siis reiskindlustus algab alles Eesti piiri ületades.
Lemmiku esmaabipaki põhivarustusse kuuluvad: kraadiklaas, pintsetid, puuginäpitsad, side, vatt, ja haavatampoonid ning desinfitseermisaine.
I RAVIMID
1. Omad isiklikud ravimid
MEREHAIGUS - laeva-, auto- ja lennukisõitu taluvad inimesed erinevalt. Ingverit sisaldavad tabletid aitavad ära hoida iiveldustunnet ja oksendamist. Samuti leevendab iiveldust ja südamepööritust retseptiravim metoklopramiid.
RAHUSTID -reisiärevuse ja lennuhirmu korral. Validool võiks kerge rahustina kaasas olla neil, kel on ette tulnud südamepuperdust, -valu, pekslemist ja või iiveldust. Sobib ka lihtsalt rahutuse korral. Önnetuse juhtudes võib olla vajalik kasutada rahustava toimega palderjani tilku. Pärast rahustava toimega aine kasutamist ei tohi autorooli istuda!
HERPES. Herpeseks on hea valmis olla nii südasuvel, sügis-talvel kui ka kevadel, sest külm tuul ja tugev päikesekiirgus toovad ühtviisi herpese esile. Herpesviiruse vastu aitab atsükloviiri sisaldav kreem.
2. Valu- ja palavikuravimid: asetüülsalitsüülhape, ibuprofeen, paratsetamool (eriti lastele).
3. Putukahammustustele ja nende poolt põhjustatud naha sügelusele Hansaplasti Insect Gel, Mentholatum (vietnami salvi-laadne salv) või retseptiravimina hüdrokortisooni salv.
4. Kõhu probleemid. Reisimine viib meid eemale tavapärasest elurütmist ja keskkonnast ning reeglina ei meeldi see meie kõhule. Kõhu läbikäimisega seotud mured on reisidel kindlasti kõige sagedasemad. Pikk istumine ja harjumatu toit võivad kõhu kinni panna. Alati tasub kaasa võtta nii seedetrakti aktiveerivaid kui ka kõhulahtisust ravivaid preparaate kui ka seedetrakti mikrofloora ja talitluse normaliseerimiseks vahendeid. Eelkõige tuleks mõelda toitumisele. Seedetrakti mikorfloorat normaliseerivaid preparaate või toiduaineid (probiootikume) võiks süüa juba nädal aega enne reisi.
Söetabletid on esmaabi (toidu)mürgituse, gaaside kui ka kõhulahtisuse puhul. Seedimist soodustavad ka seedensüümipreparaadid, kõhupuhituse korral on abi simetikoonist. Kõhulahtisuse korral loperamiidist ning kinnisuse puhul kiudainerikastest puuviljakuubikutest.
5. Antihistamiinikumid: allergilisetele nähtude puhul. Allergiatabletid maksab kaasa pakkida isegi neil, kel pole kunagi olnud kahtlaselt lurisevat nina ega löövet. Allergiahoo võib saada tundmatu putuka hammustusest, tundmatutest toiduainetest, olmekeemiast, hotellis kasutatud põrandakattematerjalist või ühekordsetest linadest. Allergiat leevendavad näiteks atseteriin, loratiin, Semprex, Kestine jt.
6. Desinfitseerivad ained. Desinfektsioonivahendite kasutamiseks on mitmed võimalused A) jalgadel seente ennetamiseks, kuid mitte seenteraviks, B) tualetis prill-laua puhastamiseks ja desinfitseerimiseks, C) kriimustuste ja haavaümbruse puhastamiseks, D) käte desinfitseerimiseks, E) puuviljade puhastamiseks, kui läheduses ei ole puhast vett.
7. Põletushaavadele: põletuse korral tuleb viivitamatult esmalt jahutada kas rohke jaheda puhta veega või kasutada Burnshield põletusgeeli. Dekspantenooli ja aaloe vera geel kasutatakse kergemate naha kuumapõletuste korral, samuti sügeluse, kipituse leevendamiseks ja naha paranemise soodustamiseks. Päikesekaitsekreem on vajalik vahend ka mägedesse suusatama sõites, olgu siis suvel või talvel, mainimata rannahooaega. Need on erineva kaitsefaktoriga ja valitakse vastavalt nahatüübile. Lastele on soovitav valida eriti kõrge kaitsefaktoriga päikesekaitsekreem. Pärast päevitust tuleb kasutada päevitusjärgset kreemi, mis niisutab nahka ja aitavab päevitust säilitada, ega sobi juba põlenud naha raviks. Hügieeniline huulepulk huulte lõhenemise vastu.
8. Nihestuse, kukkumise, liigese- ja lihasvalude puhuks võiks reisiapteegis olla külmasprei või külmageel või roll-on, mis annab meeldiva külmatunde, vähendades valu ja turset ning seda on lihtne ning mugav kasutada. Samal eesmärgil võib kasutada ka keemilise jää pakendeid, mis lähevad külmaks tugeva surve avaldamisel, sobib ka valuvaigistav salv-geel.
Pikkade jalgsirännakute korral väsivad jalad ja võivad esineda ka jalgade verevarustuse ajutised häired. Bussisõit ja kuum kliima võivad ajada jalad tursesse. Jalgade venilaiendite või veeniverevarustuse häirete leevendamiseks sobib kasutada hepariini või muud verevarustust aktiviseerivat geeli.
9. Külmetus. Suvel sobimatult sooja riietuse korral suureneb oluliselt higistamine ja higi muudab naha märjaks. Seejärel on juba lihtne märkamatult ka kerge tuule käes külmetuda ja jääda nohusse või isegi tõsisemasse külmetushaigusesse. Külmade ilmade korral meelitab sageli kena päikeseline päev ennast liiga õhukeselt riietuma, mis on eriti ohtlik, kui plaaneeritakse viibida pikemat aega väljas. Seega reisile minnes peaks kaasa võtma ka külmetusravimi. Juua võib nn külmetusteed. Ka jääkuubikutega jahutatud joogiga peab olema ettevaatlik, et mitte jääda neelupõletikku ja saada köha. Kurguvalu korral on otstarbekas tarvitada imemistablette või aerosooli ning pool tundi pärast seda mitte süüa-juua. Imemistablette ei tohi anda väikelastele!
II. SIDEVAHENDID
- steriilsed / puhtad haavatampoonid, sideme rullid, plaastrid/haavaliim, elastikside.
III. MUUD VAHENDID
-termomeeter, pinsetid, käärid, sääsetõrjevahend, esmaabi juhised, retseptid, paber ja pliiats, niisked salvrätikud
Eelpool kirjeldatud sisustusega reisiapteegiga peaks olema võimalik toime tulla puhkuse pisiprobleemidega. Millega sa suvel oma vaba aega iganes sisustad – müttad aias, matkad, reisid, grillid, lõbutsed, lood uusi suhteid – varu apteegist sobivad kaitsevahendid
juba aegsasti valmis. Turvalist suve!