Tagasi artiklite sisukorda

Suviste seedehäirete ennetamine ja ravi

Apteekri nõuanne

Suviste seedehäirete ennetamine ja ravi

Ruth Rudissaar, PhD
Jakobsoni apteegi proviisor

Eluea jooksul läbib meie soolestikku umbes kaheksa tonni toitu, mistõttu on soolestikul täita äärmiselt keeruline ja ulatuslik ülesanne. Seedimine sõltub paljuski sellest, missugune on inimese töö, puhkus ja uni, mida ta sööb, milliseid haigusi põeb, kui vana ta on ja nii edasi. Enamik seedehäireid on seotud organismi vananemisega, sest vanemas eas esineb haigusi, mis põhjustavad seedehäireid. Paljude inimeste seedetrakt reageerib ägedalt mitmesugustele toitudele, jookidele või pingetele kõhulahtisuse, -kinnisuse või -valuga.
Seedehäired on väga levinud, Eestis kannatab nende all kaks kolmandikku naistest, kuid vaid neljandik neist otsib abi arsti juurest.
Vale toitumine ja ülesöömine on meilgi aktuaalne teema. Grillid suitsevad kevadest sügiseni. Suvine kuum ilm ja õues söögitegemine loovad soodsad tingimused toidu nakatumiseks bakteritega, põhjustades mitmesuguseid fekaal-oraalseid nakkushaigusi, mis kestavad paar päeva ja võivad tuua kaasa tõsiseid tagajärgi.
Salmonelloos levib eriti just suvekuudel, tekitades toidumürgituse sarnaseid sümptomeid. Nakkusallikaks võivad olla loomsed produktid (munad ja munatooted, linnuliha, toores ja suitsutatud sealiha). Kolibakterid levivad saastunud joogivee või toiduga (hakkliha, pastöriseerimata piim) ning tekitavad samuti seedeprobleeme.
Toidumürgituse vältimiseks tuleb hoolikalt jälgida säilitusaega ja -temperatuuri ning pidada neist ka kinni, pesta puu- ja köögivilju jooksva vee all, mitte tarvitada paisunud konserve. Vältima peaks tänaval valmistatud ja müüdavat toitu. Toiduvalmistamiseks ja janukustutuseks tuleb tarvitada vaid kvaliteetset joogivett.
Toidumürgituse sümptomiteks on iiveldus, kõhulahtisus ja oksendamine. Haigusest ülesaamine võtab tavaliselt aega 12–36 tundi. Hoolitseda tuleb selle eest, et ei tekiks vedelikupuudust, väga tähtis on manustada piisavalt vedelikku koos mineraalainetega (Rehydron, gaasita mineraalveed).
Kõhulahtisust leevendavad Smecta ja probiootikumid, seahulgas Enterol.
Kõhukinnistina toimivad mustikad ja tammekooretee ning soolte peristaltikat pärssiva toime tõttu ka loperamiid, mis sobib ainult täiskasvanutele.
Sageli põhjustab seedehäireid inimene ise. Tarbitakse rohkelt gaasi sisaldavaid karastusjooke ning liialdatakse värskete aiasaadustega, mis stimuleerivad soolestikku ning võivad põhjustada kõhulahtisust, tekitada kõhugaase ning -puhitust. Siin on abi simetikoonist, vadakust, probiootikumidest, aktiveeritud söe tablettidest, kummeli-, piparmündi- ja köömneteest. Piparmünt vähendab ka iiveldust ning valusid seedetraktis ja maksa piirkonnas, soodustab seedimist, sapi ja uriini eritumist.
Probiootikumid on inimese soolestikust eraldatud bioloogiliselt aktiivsed bakteritüved, mille omadusi on põhjalikult uuritud. Probiootikumidena kasutatakse kõige sagedamini laktobatsille, bifidobaktereid ja pärmiseeni. Probiootikumid kaitsevad organismi võõraste patogeensete mikroobide eest (urogenitaaltraktis, soolestikus, suuõõnes ja mujal). Nad osalevad laktoosi ja kaseiini lõhustamisel ning toodavad energiat ja vitamiine. Probiootikumid on immuunsüsteemi suurim osa.
Seedeensüümid (Mezym Forte, Panzynorm Forte, Colonic Plus Entsyymi) aitavad organismil ebatervisliku kõhutäiega hakkama saada. Apteegis on saadaval ka looduslikke seedimist kergendavaid preparaate (artišoki-, maarjaohaka- ja võilillekapslid), mis soodustavad rasvade lõhustamist ning toetavad maksa ja sapi tegevust. Essentiale Forte on asendamatu maksakahjustuse korral.
Kui grilliõhtul ohtrasti alkoholi tarvitada, on ka pohmell kerge tulema. Rahvasuu teab ja oskab nimetada kümneid meetodeid, millega seda leevendada (aspiriin, C-vitamiin), aga teadlased on välja selgitanud, et tegelikult puudub toimiv viis alkoholipohmelli ärahoidmiseks või raviks.