EE RU
Дистанционная продажа осуществляется аптекой "Mint" | Спроси аптекаря | пн-пт 9:00-17:00 |. +372 610 3100

Apteeker annab nõu: kuidas kaitsta lemmikloomi puukide eest?


Apteeker annab nõu: kuidas kaitsta lemmikloomi puukide eest?

Soojal aastaajal tuleb kindlasti hoolitseda nii oma kui ka neljajalgsete lemmikute tervise eest. Tõenäoliselt on suvel lemmikloomadele suurimaks ohuks puugid. E-apteegi Azeta.ee apteeker Aleksei Gladstein räägib sellest, kuidas kaitsta lemmikloomi ja mida teha, kui puuk on siiski end nahasse imenud.


Kõige sagedasemad diagnoosid


Puugid võivad levitada erinevaid haigusetekitajaid. Puukide kaudu levivatest haigustest diagnoositakse lemmikloomadel borellioosi, anaplasmoosi, babesioosi või erlihhioosi. Üldiselt on lemmikloomadel eelnevalt nimetatud haigusi raske diagnoosida, kuna tekkinud sümptomid on mittespetsiifilised ning võivad viiadata ka teistele haigustele. 


„Loomad võivad harva haigestuda ka puukentsefaliiti, kuid nad on selle haiguse suhtes palju vastupidavamad kui nende peremehed. Ohtlikumad haigused on anaplasmoos, borrelioos (Lyme'i tõbi) ja ka eelmainitud babesioos.

Repellendid aitavad lemmiklooma kaitsta


Tänapäeval on tõesti suur valik puugitõrjevahendeid: aerosoolid, kaelarihmad ja täpilahused. Tootjast olenevalt on täpilahustel keskmine toimeaeg tavaliselt 4 nädalat, kaelarihmadel 6-8 kuud ning spreidel kuni 4 nädalat. Kõikidel eelnevalt mainitud preparaatidel on puuke surmav ning tõrjuv toime. 


Kõik need vahendid võivad aidata puuke tõrjuda ning surmata, kuid sellegipoolest on oluline ettevaatusabinõude rakendamine. Sageli looduses viibides on oluline aeg-ajalt loomakarv hoolikalt üle vaadata ja kindlasti teha seda alati koju naastes. Samuti soovitatakse hooldada lemmikloomade magamisasemeid: puhastage ja peske neid korrapäraselt kuuma veega, et need ei muutuks parasiitide paljunemiskohaks.


Lisaks hoiatas apteeker, et puugitõrjevahendeid, mida inimesed kasutavad, ei soovitata kasutada lemmikloomadel. Ohutud ja lemmikloomadele sobivad repellendid, mis aitavad vähendada puukidega kokkupuutumise ohtu, leiate Azeta.ee e-apteegist, kusjuures asjatundlik apteeker võib soovitada just teie lemmikule sobivaima toote. Azeta.ee apteekriga saab kaugmeetodil tasuta nõu pidada – telefonitsi või veebis.


Mida teha, kui puuk on end sisse imenud


Kui puuk on end siiski sisse imenud, ärge määrige teda rasvainega, lootes, et puuk tuleb lemmiklooma küljest ise lahti. Ärge oodake, kuni puuk ise ära tuleb. Apteeker soovitab puugi välja tõmmata esimesel võimalusel, haarates sellest hästi lemmiklooma naha lähedalt kinni ja teha seda pintsetiga.


Vahel tuleb tõmmates puugil pea ära ja jääb nahasse. Sel juhul tuleks hammustuskohta desinfitseerida ka hiljem, kui haavale kärn tekib, siis tuleb puugi pea koos kärnaga maha. Kui te arvate, et teil ei õnnestu puuki korralikult eemaldada, võtke ühendust lähima loomakliinikuga. 


Kuidas ära tunda, et loom haigestus


Puukide poolt levitavate haiguste sümptomid võivad olla erinevad ja mõnel loomal võivad need ilmneda alles mõne nädala pärast. „Loomal võib esineda näiteks palavikku, loidust, isutust ja lonkamist. Kui te ei otsi õigel ajal abi, võivad tekkida neeru- ja maksapuudulikkus, hemolüütiline aneemia, neuroloogilised nähud või dissemineeritud intravaskulaarsest koagulopaatiast tingitud hemorraagia,“ täpsustas Gladstein. 


Kui märkate mõnda neist sümptomitest või mis tahes kahtluse korral, et loom võib olla nakatunud puugihaigusesse, soovitab apteeker kohe loomaarsti poole pöörduda. Ainult arst võib looma tervislikku seisundit hinnates täpset nõu anda, kuidas teda ohutult ja tõhusalt ravida.

Советы и статьи