EE RU
Дистанционная продажа осуществляется аптекой "Mint" | Спроси аптекаря | пн-пт 9:00-17:00 |. +372 610 3100

Kõõm - põhjused, sümptomid ja ravi


Kõõm - põhjused, sümptomid ja ravi

Kõõm on peanaha sage probleem, mis mõjutab väga paljusid inimesi üle maailma, sõltumata vanusest või soost. Kuigi kõõm ei kujuta endast tõsist terviseriski, võib see põhjustada ebamugavustunnet ja mõjutada inimese enesehinnangut, eriti kui sümptomid on nähtavad ja püsivad. Kõõm võib tekkida nii teismelistel, täiskasvanutel kui ka beebidel. Beebide puhul on tegemis titekõõmaga. Kõõma sümptomid – nagu sügelev peanahk ja nähtav ketendus – võivad põhjustada piinlikkust, mistõttu otsivad paljud lahendusi, et sellest tülikast probleemist vabaneda. Õnneks on kõõm sageli hallatav ja erinevad hooldusvõtted ning tooted aitavad sümptomeid leevendada.

Mis on kõõm?

Kõõm on peanaha seisund, kus naharakud kooruvad kiiremini kui tavaliselt, mis viib nähtava ketenduse tekkimiseni. Tulemuseks on peened, valged või kollakad ketukesed, mis kogunevad juustele ja langevad ka õlgadele, mis on sageli inimestele häiriv. Kõõma võib esineda nii kuival kui ka rasusel peanahal ning see võib mõnikord olla seotud teatud nahahaigustega, näiteks seborroilise dermatiidi või psoriaasiga. Kõõm ei ole nakkav, kuid võib sõltuvalt peanaha seisundist olla püsiv probleem.

Miks tekib kõõm?

Kõõma tekkepõhjused võivad inimeseti varieeruda, kuid peamised tegurid hõlmavad järgmist:

  • Kuiv peanahk: Kõõm võib sageli esineda kuiva peanahaga inimestel, eriti talvel, kui külm õhk ja kuiv siseruumide õhk kuivatavad nahka.
  • Rasune peanahk: Rasuse peanahaga inimestel on suurem risk kõõma tekkeks, kuna rasu võib põhjustada ärritust ja naharakkude kiiremat koorumist.
  • Nahahaigused: Seborroiline dermatiit ja psoriaas on kaks nahahaigust, mis põhjustavad ulatuslikku ketendust ja punetust ning võivad põhjustada kõõmaga sarnaseid sümptomeid.
  • Seennakkused: Malassezia-nimeline seen elab loomulikult peanahal, kuid rasuse naha korral võib see liigselt paljuneda, põhjustades ärritust ja ketendust.
  • Sobimatud juuksehooldustooted: Teatud šampoonid, palsamid või muud juuksehooldustooted võivad ärritada peanahka ja soodustada kõõma teket. Näiteks sagedased kemikaalide kasutused võivad peanahka kuivatada ja süvendada ketendust.

Kõõm võib esineda ka beebidel, mida nimetatakse titekõõmaks. Titekõõm ei ole kahjulik ja tavaliselt kaob see lapse kasvades, kuid see võib põhjustada muret lapsevanematele, kes soovivad leida ohutut ja tõhusat ravi. Titekõõm on tavaliselt ajutine ja ei põhjusta valu ega ebamugavust. Imikutele võib kasutada õrna beebišampooni või naturaalseid õlisid, nagu kookosõli, mis aitab ketendust pehmendada ja eemaldada.

Kõõma sümptomid

Kõõma sümptomid varieeruvad olenevalt naha tüübist ja kõõma raskusastmest. Peamised sümptomid on järgmised:

  • Peanahk sügeleb: Peanaha sügelus on üks levinumaid sümptomeid. Sügelust põhjustab ärritus, mida ketendus esile kutsub.
  • Peanaha koorumine: Peanaha nähtav ketendus on kõõma kõige selgem märk. Ketendus võib olla valgete, peente helvestena, mis kukuvad juustelt ja õlgadele, või kollakamate, suuremate laikudena, mis jäävad juustesse.
  • Punetus ja ärritus: Mõnel inimesel võib kõõmaga kaasneda peanaha punetus ja põletik, mis teeb sügeluse ja ketenduse veelgi ebamugavamaks ning peanahk võib olla valulik.

Kuidas kõõmast vabaneda?

Kõõma raviks on palju võimalusi, alates spetsiaalsetest kõõmavastastest šampoonidest kuni koduste ravivahenditeni. Kõige olulisem on leida tooted ja meetodid, mis sobivad just teie peanaha ja juuste tüübiga.

1. Kõõmavastased šampoonid

Kõõmavastased šampoonid on peamine ja sageli ka kõige tõhusam vahend kõõma raviks. Neid on saadaval laias valikus ja erinevate toimeainetega. Enamik kõõmavastaseid šampoone sisaldavad toimeaineid, mis aitavad vähendada ketendust ja rahustada peanahka.

2. Õige peapesu rutiin

Liiga tihe või liiga harv peapesu võib mõjutada peanaha tervist. Liiga sagedane pesemine võib peanahka kuivatada, samas kui liiga harva pesemine võib soodustada rasu kogunemist ning see viib peanaha ketenduseni.

3. Peanaha koorimine

Koorimisvahendid eemaldavad peanahalt liigse ketenduse ja mustuse. Näiteks salitsüülhapet sisaldavad tooted aitavad peanahale kogunenud surnud rakke koorida ja vähendada ketendust.

4. Looduslikud vahendid

Mõned looduslikud koostisosad, nagu teepuuõli ja aloe vera, võivad aidata leevendada kõõma sümptomeid. Teepuuõlil on looduslikud antibakteriaalsed omadused, mis aitavad vähendada bakterite ja seente kasvu peanahal. Aloe vera rahustab peanahka ja vähendab ärritust.

Parima kõõmavastase šampooni valimine

Kõõmavastase šampooni valimisel tuleks otsida toimeaineid, mis on tõhusad kõõma ravimisel:

  • Tsinkpüritioon: Aitab vähendada bakterite ja seente kasvu peanahal, hoides ketenduse kontrolli all.
  • Ketokonasool: Tõhus toimeaine, mis aitab vähendada seente põhjustatud kõõma. Sobib ka raskematel juhtudel.
  • Salitsüülhape: Aitab koorida peanaha surnud rakke, vähendades ketendust. Salitsüülhape on efektiivne ka rasuse peanaha puhul.

Tutvu šampoonide valikuga, et leida endale sobiv toode.

Kõõma ennetamine

Kõõma ennetamiseks soovitatakse järgmisi meetmeid:

  • Hügieen: Regulaarne juuste ja peanaha pesemine hoiab rasu ja mustuse kontrolli all.
  • Õige šampooni valik: Kasutage peanaha ja juuksetüübiga sobivat šampooni.
  • Dieet: Tervislik toitumine, mis sisaldab piisavalt vitamiine ja mineraalaineid, aitab parandada naha seisundit.
  • Vältige liigset kuumtöötlemist: Föönide ja sirgendajate liigne kasutamine võib peanahka kuivatada ja kõõma süvendada.

Sobiva hoolduse ja ravivahendite abil on võimalik kõõma edukalt kontrolli all hoida. Kui kõõm püsib vaatamata erinevatele ravivõtetele, on soovitatav konsulteerida dermatoloogiga, et leida parim lahendus.

Советы и статьи