Pidevalt oleme kuulnud kollageenist rääkides näohooldusest, kuid tegelikult on see oluline palju enamate kehafunktsioonide jaoks kui ainult kortsude ennetamine. Kollageen koosneb pika ahelaga aminohapetest ja selle muudab eriliseks kõrge proliini ja glütsiini sisaldus. See on meie keha üks peamiseid struktuurvalke, moodustades lausa kuni 35% kogu keha valkudest. Sellel on oluline roll luude, naha, lihaste ja kõõluste normaalses töös.
Viimasel ajal on üha enam hakatud tähtsustama kollageeni tarbimist, eelkõige mitmesuguste tervisega seotud eeliste tõttu nagu näiteks liigesevalu leevendamine või naha tervise tugevdamine. Tänu sellele on kollageen on saanud populaarseks koostisosaks toidulisandites.
Mida täpsemalt kollageen inimese organismis teeb?
1. Kollageenil on tähtis ülesanne naha tugevdamisel ja niisutamisel. Piisav kollageenitase kehas tagab pideva uuendamise naharakkudele ning teeb naha loomulikult elastseks. Lisaks sellele aitab hoida kollageen küüned tugevana, soodustab juuste kasvu ja sealhulgas pidurdab juuste väljalangemist.
2. Piisav kogus kollageeni kehas kindlustab tugevad liigesed ning see aitab leevendada ka liigesevalu. Vananedes inimese organismis väheneb kollageeni sisaldus ehk see on üheks põhjuseks ka liigesehaiguste tekkeks. Küll aga kollageenilisandeid tarbides paraneb liigeste üldine heaolu silmnähtavalt. Kollageen pakub liigestele tuge ning stimuleerib kudesid seda juurde tootma.
3. Luude üks peamiseid komponente on kollageen, mis hoiab neid tugevana ja toimivana. Kui kollageeni kogus kehas väheneb, siis on inimesel suurem oht luude hõrenemisele ja ka luude murdumisele.
4. Kollageeni tarbimine võib aidata suurendada lihasmassi. Kollageeni ühe koostiskomponendi, aminohappe glütsiini üks rolle kehas on aidata kasvatada lihasmassi, muundades glükoosi lihaste normaalseks elutegevuseks vajalikuks energiaks.
5. Kollageenil on tähtis roll toetamaks meie südametööd ja arterite struktuuri. Ilma piisava koguse kollageenita on oht, et arterid muutuvad nõrgemaks ning hapraks. See aga omakorda võib põhjustada südameinfarkti või ka insulti.
6. Kollageen aitab leevendada ’’lekkiva soole’’ sündroomi. See silub soolestiku seina, parandades kahjustatud rakke. Lisaks sellele aitab kollageen parandada ka vee imendumist soolestikus, tehes seeläbi kõhule ning seedimisele head.
Kasulik on teada, et on harjumusi, mis võivad kollageeni tootmist kehas pidurdada. Liigne suhkru tarbimine vähendab kehas toodetava kollageeni kvaliteeti soodustades kortsude tekkimist ning vähendades naha loomulikku eneseparandusvõimet. Ühtlasi võib kollageeni tootmist kehas segada ka liigne päevitamine või suitsetamine.
Kuidas aga kollageeni tootmist kehas soodustada? Azeta e-apteegist leiab mitmeid kollageeni sisaldavaid toidulisandeid, mida on kasulik võtta igapäevaselt tervisliku toitumise kõrvale.