EE RU
Kaugmüüki teostab Mint apteek | Küsi apteekrilt | E-R 9:00-17:00 | +372 610 3100

Akne ja kuidas sellega võidelda? | La Roche-Posay


Akne ja kuidas sellega võidelda? | La Roche-Posay

Akne vormid - milline akne teil on?

Akne - me seostame seda häirivat nahahaigust peamiselt nooruki- ja puberteedieaga, kuid see võib ilmneda igas vanuses ning muuta meie naha välimuse halvemaks kui me sooviksime. Aknet on võimalik kontrolli all hoida, kuid selle aluseks on hea ettevalmistus, sest akne ravi võib sõltuvalt akne esinemisvormist erineda. Millised on erinevad ankevormid ja mida saame teha neile tõhusalt vastu astumiseks?

Akne - mis see on ja mis seda põhjustab?

Kuigi sõna „akne“  seostub eelkõige noorukieaga, kipub see nahaprobleem kahjuks korduma ka täiskasvanueas. Akne ravimise oluliseks aspektiks on selle õige diagnoosimine, sest selle nahahaiguse ravi sõltub sellest, millisele aknevormile me vastu astume.

Mis on akne?

Akne on nahahaigus, mille üheks peamiseks põhjuseks on hormonaalsetest muutustest tingitud seebumi ehk naharasu liigne eritumine. Rasu pääseb meie naha pinnale rasunäärmete kaudu. Näärmetesse viivad kanalid võivad  liigse rasu ja keratiniseeritud epidermise tõttu ummistuda, mis omakorda põhjustab komedoonide ehk mittepõletikuliste aknekahjustuste teket.

Meie kehal esinev komedoon loob ideaalsed tingimused bakterite kasvuks, mille ülemäärane hulk põhjustab piirkonnas põletikku. Põletikutekke sagedasimaks süüdlaseks on bakterid Cutibacterium Acnes. Arvestuslikult põhjustavad need 11-30-aastaste patsientide seas umbes 80% aknest.

Millised on akne tekkimise põhjused?

Kõige sagedamini on akne ilmnemise põhjuseks liigne rasu, mida kirjeldati täpsemalt eelmises lõigus. Kuid selle vaevuse paljude esinemisvormide tõttu on siin ühte konkreetset põhjust võimatu välja tuua.

Rasunäärmeid ummistav liigne rasu on suures osas tingitud hormonaalsetest muutustest, mistõttu selle esinemine suureneb puberteedi ajal. Paraku ei ole meie hormonaalne tasakaal aga kogu elu jooksul püsiv. Hormoonide õige hulk sõltub muu hulgas stressist, millega me iga päev kokku puutume, seega võib akne rünnak meid igal ajal tabada.

Millised tegurid akne tekkimisele kaasa aitavad? Need on:

  • stress;
  • väär toitumine;
  • krooniline väsimus;
  • keskkonnareostus (sellest tuleneb näiteks tööalane akne);
  • ebaõige nahahooldus.

Akne vormid

Akne on keerulisem seisund, kui algselt tunduda võib, sest esineb väga palju erinevate vormidena, mis omakorda seab tingimused kogu raviprotsessile. Meie nahal esineva akne vorm määrab, milliseid samme on vaja haigusest vabanemiseks astuda.

Millised on erinevad akne vormid, millised on nende sümptomid ja kuidas kulgeb tõhus ravi?

Harilik akne (tavaline)

Nagu nimigi ütleb, on harilik akne selle nahahaiguse kõige levinum variant. Mõnikord nimetatakse seda noorukiakneks, sest see on eluperiood, mil see kõige sagedamini esineb. Selle eest vastutavad hormoonid, täpsemalt androgeenid, mis vastutavad maskuliinsete omaduste arengu eest. Puberteedi ajal on nende tase kõrgem mõlemal sugupoolel, mistõttu ei ole akne kahjustused ainult meeste pärusmaa.

Harilik akne ilmneb umbes puberteedi ajal ja taandub tavaliselt iseeneslikult. Oluline on siinkohal õige hooldus ja ravi, sest nooruki aknest tekkinud armid võivad aastaid meie kaaslasteks olla. Seetõttu tasub mõelda, kuidas end selle kaitsta, kasutades asjakohaseid kosmeetika- ja nahahooldustooteid, või kaugele arenenud kahjustuste korral- ravimeid.

Harilik akne - sümptomid ja vormid

Nahakahjustuste seisukohalt võib välja tuua järgmised hariliku akne vormid:

  • komedonaalne akne - seda iseloomustab ainult mustpeade esinemine, ilma põletikuliste muutusteta rasunäärmetes ja karvanääpsudes. See on üks kergemaid akne sorte, millest on kergem vabaneda;
  • raske nodulaarne akne - nahakahjustused esinevad mädanikuga täidetud tsüstide kujul;
  • papulopustulaarne akne - hariliku akne kõige lihtsamini diagnoositav vorm, millest tulenevaid paapuleid ja pustuleid nimetatakse tavaliselt vistrikeks;
  • fulminantne akne - hariliku akne kõige sagedasem ja raskemini ravitav vorm. Lisaks nahakahjustustele esinevad ka muud sümptomid.

Nahamädapõletik

Õnneks esineb nahamädapõletikku harvemini kui harilikku aknet, kuid selle kulg ja ravi on palju raskem. Seda iseloomustavad punased, mädanevad kahjustused nahal, mis paiknevad tavaliselt selleks kõige vastuvõtlikumates kehapiirkondades, nimelt näol, rinnal ja kätel. Nahamädapõletiku korral tekkivad kahjustused on tavaliselt valulikud ning võivad jätta püsivaid ja ebakorrapäraseid arme.

Nahamädapõletik - ravi

Tasub meeles pidada, et nahamädapõletik on krooniline haigus ja me peame arvestama sellega, et me ei saa seda ise ravida. Kahjuks on seda tüüpi akne puhul on kõige parem pöörduda nahaarsti poole, mis peaks kiirendama paranemisprotsessi ja vähendama ka armistumise ohtu.

Kontsentreeritud akne

See akne vorm sarnaneb teistega, ainus erinevus seisneb selles, et kahjustuste ulatus on tavaliselt väiksem kui selle haiguse teiste tüüpide puhul. Kontsentreeritud akne esineb kõige sagedamini meesterahvastel. Tavaliselt tekivad mädavinnid seljale, tuharatele ja näole. Need on üsna suured ja võivad omavahel kokku sulanduda ning viia armistumiseni. Nagu ka nahamädapõletiku puhul, võib olla vajalik professionaalne ravi.

Armistuv akne

Armistuva akne korral arenevad nahakahjustused armideks. Need on nahakahjustused, mis sarnanevad oma struktuurilt suurte armidega, ja on oma värvi järgi selgelt eristatavad. Teadlaste järelduste kohaselt võib selle põhjuseks olla nahaärritus, mida põhjustab näiteks raseerimine või pügamine. See tingib ka armistuva akne tekkekohad, kuna see ilmneb kõige sagedamini peanahal, kaelal ja kukla piirkonnas.

Rosaatsea

Rosaatsea tekib patsientidel, kelle veresoonkond näo piirkonnas lakkab õigesti toimimast. Haiguse esimeses staadiumis ei ole nahakahjustused isegi nähtavad. Ainus viis, mille järgi võib ära tunda, millise haigusega on tegemist, on punaste laikude ilmnemine. Aja jooksul tekivad punetuskohtadesse ka vistrikud ja muud nahakahjustused. Roosatsea esineb peamiselt naistel, kusjuures sümptomite tugevnemine toimub tavaliselt 30-40-aastaste vahel. Seda aknevormi eristab teistest see, et peaaegu kõikidele teistele selle haiguse juhtudele iseloomulikud mustpead enamasti puuduvad.

Rosaatsea on väga raskesti ravitav akne vorm. See on krooniline haigus, mida tavaliselt ravitakse paikselt. Roosatsea olemus ja selle põhjused on jätkuvalt teadmata, sest siiani ei ole olnud võimalik kindlaks teha, mis täpselt selle akne vormi tekkimisele kaasa aitab.

Harilik akne vs roosatsea

Hoolimata sellest, et mõlemal haigusel on sarnased sümptomid, on rosaatsead tekitav substraat erinev, mistõttu võib samade abinõude kasutamine nagu hariliku akne puhul ebatõhusaks osutuda. Rosaatsea puhul on kõige parem usaldada ravi spetsialistile ja kohe alguses nahaarsti poole pöörduda.

Imiku ja vastsündinu akne

Seda vormi akned esinevad lastel - imikutel ja vastsündinutel. Põhimõtteliselt on see enamasti hariliku akne variant, mis eristub selle ilmnemise perioodi poolest. Tõenäoliselt võib imiku akne olla põhjustatud vastsündinu hormonaalse tasakaalu häiretest esimestel elupäevadel ema poolt edastatavate hormoonide läbi, mis kanduvad lapsele edasi juba raseduse ajal (ema platsenta kaudu), või ka söötmise ajal tema piima sattuvate ema hormoonide läbi. Enamasti ei vaja see spetsiaalset ravi, kuna sümptomid kaovad iseenesest.

Tööalane akne

Täiskasvanute akne puhul on see üks kõige levinumaid aknevorme. Akne on kõige sagedamini põhjustatud töökohal valitsevatest tingimustest. Saaste või töökohal kasutatavad kemikaalid mõjutavad meie nahka, mille tulemuseks on harilikule aknele sarnased sümptomid.
 

Kuidas aknet ravida? Kas on olemas kodused abinõud akne vastu?

Me teame juba, kuidas akne vorme eristada. See on oluline, sest selle haiguse ravimisel tuleb arvesse võtta seda põhjustavad tegureid. Näiteks hormonaalne akne nõuab ravi, mis põhineb põhjuse kõrvaldamisel. See tähendab, et selle ravimisel vajame endokrinoloogi või günekoloogi abi, kes ütleb meile, millist aspekti meie hormonaalsest tasakaalust tuleks kontrollida.

Enne spetsialisti juurde minekut tasuks üle vaadata meie nahahoolduse rutiin. Aknele ilmnemisele vastuvõtlikumad inimesed peaksid alati kasutama kosmeetikatooteid, mis ei ärrita tekkinud kahjustusi ega süvenda põletikuprotsessi.

Igapäevane puhastamine, nii hommikuti kui ka õhtuti, on akne all kannatava naha hooldamise aluseks. Puhastava kosmeetikatoote valimisel tasub meeles pidada, et väga tugevad, kangetel pesemisvahenditel põhinevad preparaadid, ei ole problemaatilise naha puhul õige valik. Selle asemel tasub kasutada kosmeetikatooteid, mis nahka ärritamata või selle mikrobioomi häirimata tõhusalt liigse rasu ja mustuse eemaldavad. Selles rollis õigustab end ideaalselt  Effaclar puhastav geel aknele kalduvale nahale. See on kosmeetikavahend, mis puhastab nahka õrnalt, häirimata selle õiget pH-taset. Toode eemaldab suurepäraselt mustuse ja liigse rasu. Selle täiustatud valem sisaldab fülobioomi, mis toetab naha mikrobioomi tasakaalu ning aitab ebatäiusi vähendada ja leevendada.

Effaclar poore pinguldav toonik rasusele näonahale on võitluses aknele kalduva naha vastu järgmine kasulik liitlane. Tänu oma koostisele muudab see kosmeetikatoode puhastatud nahapoorid nähtavalt kitsamaks ning jätab naha pikemaks ajaks värskeks ja puhtaks.

Aknele kalduva naha puhul ei tohi  ära unustada selle igapäevast niisutamist. Vastupidiselt teabele, mida ikka veel internetist leida võib, vajab aknele kalduv nahk ka sobivat niisutamist. Tasub kasutada kosmeetikavahendit, mis nii niisutab kui ka leevendab nõudlikku nahka. Selline kosmeetikavahend on Effaclar Duo + M. See on kolmekordse toimega toode, mis aitab nii komedoonide, värvimuutuste kui ka ebatäiuste kordumise vastu.

Effaclar Duo+M on ikoonilise Effaclar Duo+ täiustatud valem, millele on lisatud koostisaine- fülobioom, mis toetab naha mikrobioomi tasakaalu. Lisaks sellele on kosmeetikavahendi valemisse lisatud Procerad™, patenteeritud keramiid hüperpigmentatsiooni vastu, ja ka niatsinamiid. Effaclar Duo+M kreemi saad kasutada nii hommikusel kui ka õhtusel nahahooldusel. Effclar Duo+M on kosmeetikavahend, mis toimib kiiresti ja tõhusalt - esimesed tulemused ilmnevad juba 8h pärast*.

* Tarbijauuring, 54 isikut.

Akne on krooniline haigus, mille ravi on parem spetsialistile usaldada

Kahjuks võivad aknekahjustused jääda meie nahale pikaks ajaks, isegi eriotstarbelisi kosmeetikatooteid kasutades. Tasub meeles pidada, et akne all kannatava naha õige hooldamine on suur osa edust, kuid ilma akne tekkepõhjuste kõrvaldamiseta on võimatu sellest täielikult vabaneda.

Parimaks väljapääsuks on spetsialisti poole pöördumine. Nagu eespool kirjeldatud, esineb akne mitmel kujul ja viisil. Ainult dermatoloogi abi, õige diagnoos ja asjakohane farmakoteraapia - kui see on soovitatav - suudavad meie nahal akne kahjustuste puudumisele mõju avaldada.

Terviseuudised ja näpunäited