EE RU
Kaugmüüki teostab Mint apteek | Küsi apteekrilt | E-R 9:00-17:00 | +372 610 3100

Enteroviirus: sümptomid, ravi ja ennetus


Enteroviirus: sümptomid, ravi ja ennetus

Enteroviirus on viiruste perekond, mis põhjustab mitmesuguseid haigusi nii lastel kui ka täiskasvanutel. Enteroviiruste hulka kuuluvad ka viirused, mis põhjustavad tuntud haigusi nagu poliomüeliit ja suvine nohu. Kuigi enteroviirused on sageli seotud laste haigustega, võivad need mõjutada ka täiskasvanuid. Oluline on mõista enteroviiruse levikut, sümptomeid, ravi ja ennetusmeetmeid, et kaitsta end ja oma lähedasi viiruse eest. Artiklis käsitleme ka teemasid nagu konnasilm, soolatüügas, ning kuidas viirushaigused võivad sarnaneda nendele nahakahjustustele, kuigi põhjused on erinevad.

Mis on enteroviirus?

Enteroviirus on viiruste rühm, mis võib nakatada inimese seedetrakti, kuid sageli levib see ka hingamisteedesse ja mujal kehas. Enteroviirushaiguste põhjustajaks on RNA-viirused, mis paljunevad soolestikus ja levivad sealt edasi vereringesse ning teistesse elunditesse. Peamine viis enteroviiruse levikuks on kokkupuude nakatunud inimese väljaheitega või sülje ja teiste kehavedelikega. Lisaks võib viirus levida saastunud pindade kaudu, kui inimene puudutab saastunud pinda ja seejärel oma nägu.

Riskitegurid

Kõige vastuvõtlikumad on lapsed, eriti need, kes käivad lasteaias või koolis, kus viirus võib kergesti levida. Enteroviirus võib levida ka täiskasvanute seas, eriti kui immuunsüsteem on nõrgenenud. Sarnaselt konnasilma ja soolatüügastega, mis levivad tihti saastunud pindade kaudu, on ka enteroviirus kergesti edasikantav käte kaudu.

Enteroviiruse sümptomid

Enteroviiruse sümptomid varieeruvad olenevalt viirusetüvest ja inimese immuunsüsteemi tugevusest. Sümptomid võivad olla kerged või tõsisemad, mõjutades mitmeid kehaosasid.

  • Palavik: Esimene sümptom on tavaliselt palavik, mis võib ulatuda mõõdukast kuni kõrgeni.
  • Kurguvalu: Enamikul juhtudel tekib valulik kurk, mis on sarnane tavalise külmetusega.
  • Nohu ja köha: Nohu ja köha on sagedased sümptomid, kuna viirus ründab hingamisteid.
  • Väsimus: Enteroviirusega kaasneb sageli väsimus ja nõrkus, kuna keha võitleb infektsiooniga.
  • Lööve: Mõnedel juhtudel võib enteroviirus põhjustada nahalöövet.
  • Kõhuvalu: Kõhuvalu ja seedetrakti häired, sealhulgas oksendamine ja kõhulahtisus, on samuti võimalikud.

Enteroviiruse lööve

Enteroviiruse põhjustatud lööve on tavaliselt punakas ja laikudena levinud. See võib ilmneda kätel, jalgadel ja torsol ning sageli kaasneb lööbega ka palavik. Erinevalt konnasilmast ja soolatüükast, mis tekivad nahale paksenenud ja kõvade tüügastena, on enteroviiruse lööve sile ja nahaga ühtlane. Lööve on tavaliselt valutu, kuid võib sügeleda.

Enteroviirus täiskasvanutel

Täiskasvanud võivad enteroviiruse nakatumisel kogeda sarnaseid sümptomeid nagu lapsed, kuid sageli on sümptomid kergemad. Täiskasvanutel võib esineda kerge palavik, väsimus ja kerge nohu. Tõsisemad juhud on haruldased, kuid võimalikud, eriti immuunpuudulikkusega inimestel. Erinevalt soolatüügastest, mis on sageli esteetiline probleem, võib enteroviirus põhjustada tõsisemaid terviseprobleeme, kui seda ei ravita õigesti.

Enteroviirus lastel

Lapsed on enteroviirustele vastuvõtlikumad ja sümptomid võivad olla tõsisemad kui täiskasvanutel. Lapsed kogevad sageli kõrgemat palavikku, tugevat kurguvalu ja seedetrakti häireid. Lisaks lööbetele võivad tekkida ka villid, eriti suu ja jäsemete ümbruses, mis on omane käe-jala-suu tõvele – üks enteroviiruse alaliike.

Kuna laste immuunsüsteem ei ole veel täielikult välja kujunenud, võib enteroviirus lastel põhjustada tõsisemaid tüsistusi, nagu meningiit või müokardiit, mis nõuavad arstiabi. Täiskasvanutel kulgeb haigus tavaliselt kergemini, kuid lastel tuleb sümptomite ilmnemisel kiirelt reageerida.

Enteroviiruse ravi

Enteroviiruse puhul ei ole spetsiifilist viirusevastast ravi. Ravi keskendub sümptomite leevendamisele ja keha toetamisele, et see saaks viirusega ise võidelda. Olulised sammud ravi juures on:

  • Puhkus: Keha vajab palju puhkust, et taastuda ja võidelda infektsiooniga.
  • Vedelikutarbimine: Joo palju vedelikku, et vältida dehüdratsiooni, eriti palaviku ja kõhulahtisuse korral.
  • Valu ja palaviku leevendamine: Valu ja palaviku vastu võib võtta käsimüügiravimeid nagu paratsetamool või ibuprofeen. Abi võid leida tervisetoodete valikust.

Kodused vahendid enteroviiruse leevendamiseks

Lisaks tavapärasele ravile saab enteroviiruse sümptomeid leevendada ka koduste vahenditega:

  • Rohke vedeliku tarbimine: Joo vett, taimeteesid ja elektrolüüdirikkaid jooke, et vältida vedelikupuudust.
  • Tervislik toitumine: Söö kerget ja toiteaineterikast toitu, et toetada immuunsüsteemi.
  • Puhkus ja uni: Anna kehale piisavalt aega ja rahu, et see saaks haigusega võidelda.
  • Niisuti kasutamine: Niiske õhk aitab kergendada köha ja kurguvalu.

Enteroviiruse ennetamine

Enteroviiruse leviku vältimiseks on olulised järgida ettevaatusabinõusid ja hügieenitoimingud:

  • Kätepesu ja desinfitseerimine: Pese käsi sageli, eriti pärast tualeti kasutamist või enne söömist. Väljas käies hoia alati kaasas kätedefinfitseerija.
  • Väldi kokkupuudet haigete inimestega: Kui keegi pereliikmetest on haige, hoia distantsi ja väldi jagatud esemete kasutamist.
  • Hea hügieen: Hoia kodu ja isiklikud esemed puhtana, et vältida viiruse levikut pindadel.

Kas enteroviirus on nakkav?

Jah, enteroviirus on väga nakkav ja levib kergesti inimeselt inimesele. Viirus levib peamiselt väljaheidete, sülje ja hingamisteede sekretsioonide kaudu, mistõttu on oluline järgida häid hügieenitavasid, et vältida nakkust.

Kui kaua enteroviirus kestab?

Enamikul juhtudel kestavad enteroviiruse sümptomid umbes 7-10 päeva. Kuid sõltuvalt viiruse tüvest ja inimese tervislikust seisundist võib haigus kesta kauem.

Kas enteroviirus võib põhjustada tõsiseid tüsistusi?

Kuigi enamik enteroviiruse nakkusi möödub ilma tõsiste tagajärgedeta, võivad mõned viiruse tüved põhjustada tõsiseid tüsistusi, nagu ajukelmepõletik (meningiit), südamepõletik (müokardiit) või isegi halvatus. Tüsistused on haruldased, kuid nõuavad viivitamatut arstiabi.

Kas enteroviiruse vastu on olemas vaktsiin?

Praegu ei ole olemas vaktsiini, mis kaitseks kõigi enteroviiruste vastu. Polioviiruse, mis on enteroviiruse üks tüüp, vastu on olemas vaktsiin, kuid teiste enteroviiruste vastu vaktsiini ei ole.

Millal peaksin pöörduma arsti poole?

Kui teil või teie lapsel ilmnevad tõsised sümptomid, nagu väga kõrge palavik, tugev väsimus, tugev kõhuvalu, oksendamine või hingamisraskused, tuleks viivitamatult pöörduda arsti poole. Samuti, kui sümptomid ei parane mõne päeva jooksul, on soovitatav konsulteerida arstiga.

Terviseuudised ja näpunäited