Eesti suviste metsa- ja aiamarjade hooaeg on lõpule saamas. Meie marjad ja köögiviljad pakatavad vitamiinidest ning seeläbi annavad meie laste tervisele hea aluse. Sügisel algab kool ning peagi on platsis ka tüütud viiruspuhangud. Meie endine proviisor Margot Lehari jagab nõuandeid, kuidas turgutada immuunsüsteemi nõnda, et lapsed püsiksid kogu kooliaasta vältel tervena.
Haiguste ennetamisel väga oluline roll tervislikul toidulaual. Lapsed peaksid sööma igal päeval sooja toitu, ka koolis peaks eelistama sooja koolilõunat saiakestele ja krõpsudele. Juba suvel tasub laduda kodune sügavkülm täis marju toormoose ja muid kodumaiseid aiasaadusi ning neid talvel regulaarselt lapsele pakkuda.
Lisaks tervislikule toidule on oluline nii mõõdukas regulaarne treening kui ka organismi karastamine. Eriti hästi mõjuvad spordialad, mida saab teha värskes õhus, aga organismi tugevdab igasugune treening, mis ei ole lapse jaoks liialt koormav. Sageli arvatakse, et viletsa ilmaga ei tasu õue minna, sest seal on oht külmetuda ja haigestuda. Päris nii see pole ja kui tegu pole just tormi või talve külmarekordiga, siis teeb värske õhk alati head, kuid riietus tuleb valida ilmale kohane. Laste puhul on oluline tähele panna, et kindad ja sokid oleksid alati kuivad ning miinuskraadidega ning tuulise ja märja ilmaga müts peas.
Margot Lehari soovitab hoida kodus aastaringselt ternespiimast eraldatud aktiivsetest ainetest koosnevaid imemistablette või kurguspreid. Neid on soovitatav kasutada viiruspuhangute ajal, nii ennetuseks kui ka organismi turgutamiseks haiguse ajal. Ternespiim on tõhus abimees nii ülemiste hingamisteede kui näiteks kõhuviiruste puhul. Lapsed võiksid võtta hommikuti pärast sööki imemistableti ja imeda seda näiteks teel kooli. Ternespiim toimib suu limaskestas, hävitades sinna tunginud viirused ning peatades nende edasise paljunemise. Kui haigus on organismi juba nõrgestanud, siis tuleb tarvitada imemistablette mitu korda päevas.
Teiseks tõhusaks immuunsüsteemi turgutamise vahendiks on punane päevakübar. Seda on saadaval nii erinevate tablettide kui siirupite kujul, mõlemad on efektiivsed. Punast päevakübarat aga ei tohiks võtta aastaringselt, vaid kuuridena. Soovitatav on tarvitada preparaati 1-2 kuud järjest ja pidada seejärel kuu või paar pausi- sama kaua kui kestis tabletikuur. Immuunsusrakkude töö paraneb juba paari nädalaga ning kui preparaati tarbida ka haiguse ajal, siis on selle kulg kergem ja kiirem.
Eestis napib päikest, seetõttu tuleks lastel võtta kogu sügise, talve ja kevade vältel D-vitamiini koos kalamaksaõliga või ilma. Koolilastel ja teismelistel mõjub kalamaksaõlis olevad omega-3 rasvhapped ka hästi ajule ja näonahale. Kui laps toitub tasakaalustatult ehk sööb nii salatit, kala kui liha, siis pole tarvis purgivitamiine lisaks süüa. Kui laps on toidu osas valiv ja sööb vaid teatud toite, siis tuleks puudujääke erinevate vitamiinidega korvata. Proviisor soovitab alustada vitamiinide võtmist juba sügise hakul, et mitte lasta organismi vitamiinivarudel päris otsa saada. Vitamiini valides võiks eelistada neid, mis sisaldavad lisaks vitamiinidele ka mineraale, omega-3 rasvhappeid või immuunsust tugevdavat beetalaktaami. Kevadväsimuse ja koolistressi vastu saab abi C-vitamiinist, B-grupi vitamiinidest, mis koos magneesiumiga mõjuvad närvisüsteemi rahustavalt. Küll ei tohiks B-grupi vitamiine tarbida haiguste ajal, mil need toovad organismile pigem kahju kui kasu.
Et haigusi ennetada, on võtmesõnaks tasakaalustatus. Toidulaud peaks olema mitmekesine, treening regulaarne ja mõõdukas ning purgist võetavad toidulisandid ja vitamiinid läbimõeldud ning lastele sobilikud.