EE RU
Kaugmüüki teostab Mint apteek | Küsi apteekrilt | E-R 9:00-17:00 | +372 610 3100

Apteeker annab nõu, kuidas õigesti tarbida ja kokku sobitada immuunsuse tagamiseks ette nähtud toidulisandeid


Apteeker annab nõu, kuidas õigesti tarbida ja kokku sobitada immuunsuse tagamiseks ette nähtud toidulisandeid

Immuunsuse tugevdamine on järjepidev ja kompleksne protsess. Tasakaalustatud toitumine, piisav füüsiline aktiivsus, kvaliteetne puhkus, kahjulike harjumusteta elamine jms aitavad tugevdada immuunsust. Haiguste ja vaevuste ennetamiseks on eriti oluline saada päeva jooksul teatud kogus toitaineid erinevatest toiduainete gruppidest: teraviljadest, köögiviljadest jms. Inimene saab vajalikke toitaineid piisavalt, kui tarbib täisväärtuslikku ja tervislikku toitu. Külmal aastaajal, kui värskeid köögi- või puuvilju on raske leida, võib vale toitumise tagajärjel tekkida organismis nende ainete vaegus. Sellistel juhtudel võib osutuda vajalikuks täiendada organismi immuunsüsteemi tugevdavate vitamiinide ja mineraalainetega.
Immuunsust tugevdavate toidulisandite ja nende õige kasutamise kohta korduma kippuvatele küsimustele vastab tasuta veebikonsultatsiooni pakkuv Azeta.ee proviisor Aleksei Gladstein.


Kuidas aru saada, et on aeg oma immuunsust tugevdada?


Immuunsust võib nõrgendada mineraalainete ja vitamiinide puudus toidus, aga ka vale dieedi pidamine, järsk kaalulangus, alkoholi tarbimine, suitsetamine või isegi õhusaaste. Immuunsust nõrgendavad ka stress, pikaajaline füüsiline või vaimne pingutus ning unepuudus.
Immuunsüsteemi toetavaid toidulisandeid on oluline võtta vastavalt organismi vajadustele. Kui tunnete end pidevalt väsinuna, jõuetuna ja olete viirustele vastuvõtlikum, võib see märku anda nõrgenenud immuunsusest. Sel juhul on soovitatav teha esmalt vereanalüüsid, et selgitada välja, millistest ainetest on organismis puudus, ning pidada õigete annuste osas nõu arstiga. Samuti aitab apteeker valida õiged toidulisandid ja annab nõu, kuidas sobivad kokku toit, toidulisandid, ravimid jne.

Mis aitab immuunsust tugevdada?


Immuunsust tugevdavad antioksüdandid – vitamiinid A, C ja E. Samuti seleen ja tsink, D-vitamiin, taruvaik, kalaõli, taimsed siilkübara- ja kibuvitsaekstraktid. Kõige sagedamini kasutatakse immuunsuse tugevdamiseks kalaõli, D- ja C-vitamiini.

Milliseid toidulisandeid saab immuunsuse tugevdamiseks valida?


Toidulisandid on saadaval erinevas vormis – kapslid, tabletid, vedelad toidulisandid, aga ka pihustid, kummikommid, dražeed või inhalaatorid.
Rasvlahustuvaid A-, E- ja D-vitamiine soovitatakse kasutada õlikapslite kujul. Tagamaks eelnevalt nimetatud heade ainete tõhus omastamine, soovitame vältida vitamiinide võtmist tühja kõhuga.

Mis kellaajal neid võtta ja kuidas toidulisandeid omavahel kombineerida?


Selleks, et nõrgestatud organism saaks vitamiine paremini omastada, on oluline arvestada tarbimise teatud iseärasustega. Näiteks parandab C-vitamiin rauapreparaatide imendumist ja seetõttu soovitatakse sageli neid samaaegselt manustada. Kaltsiumi- ja rauapreparaate ei ole soovituslik samaaegselt manustada, kuna kaltsium takistab raua imendumist. Seetõttu on soovituslik manustada rauda hommikuti enne hommikusööki ja kaltsiumit õhtuti. Juhul kui esineb seedehäireid, võib rauda võtta ka koos hommikusöögiga.
Veeslahustuvaid vitamiine (nt C-vitamiini ja B-vitamiine) on soovitatav võtta hommikul enne sööki koos klaasitäie veega või koos hommikusöögiga. Kui magu on tundlik, siis tuleks neid võtta paar tundi pärast sööki. Rasvlahustuvaid vitamiine (näiteks A-, D-, E-, K-vitamiini) tuleks võtta lõuna- või õhtusöögi ajal.
Magneesiumi toimet tugevdavad B-grupi vitamiinid. C-vitamiini suured annused aga vähendavad B12 omastamist ja seetõttu ei ole nende samaaegne kasutamine soovitatav.
Erinevate preparaatide manustamise vahele on soovitatav jätta vähemalt 15–30 minutit.

Milliseid toitumis- või muid harjumusi tuleks jälgida toidulisandite võtmisel?


Toidulisandeid ei soovitata tarbida koos alkoholiga või kohviga, mis pärsivad vitamiinide omastamist. 
Samuti tuleb meeles pidada, et suhkur raskendab C-vitamiini imendumist. Seetõttu tuleks selle vitamiini võtmisel vältida maiustusi, suhkru- või glükoosirikkaid toite ja puuvilju.
Stress, halvad harjumused või antibiootikumide kasutamine võivad samuti raskendada vitamiinide imendumist organismis.
 
Kuidas tugevdada oma immuunsust iga päev?


Oluline on mitte unustada, et immuunsust saame tugevdada ka ise – veeta iga päev värskes õhus vähemalt 30–60 minutit, võimelda ja tuulutada pidevalt ruume. Samuti tuleb iga päev magada vähemalt 7–8 tundi ning mitte unustada tervislikku ja tasakaalustatud toitumist – valige kindlasti supertoidud. Supertoidud on rohkesti vitamiine ja mikroelemente sisaldavad toiduained (avokaado, porgand, peet, spargelkapsas, artišokk, rooskapsas, bataat, paljud kaunviljad, valgurikkad toidud, puuviljad jne).


 Kui teil on tekkinud küsimusi immuunsust tugevdavate toidulisandite valimise või immuunsuse tugevdamise kohta, võite need esitada Azeta.ee apteekritele, kes pakuvad veebis tasuta konsultatsiooni.

Terviseuudised ja näpunäited