EE RU
Kaugmüüki teostab Mint apteek | Küsi apteekrilt | E-R 9:00-17:00 | +372 610 3100

Systane silmatilgad – kuidas valida?


Systane silmatilgad – kuidas valida?

Systane tootevalikus on viis erinevat silmatilka, iga nendest oma suunitlusega. Uuringust selgub, et kahjuks valib peaaegu 45% klientidest endale ise mittesobivad silmatilgad¹. Ent alustame algusest – vaatame üle pisarakile kihid, pisarate moodustumise ja silma kuivuse tunnused, nii on silmatilkade valik lihtsam.

Silmaava eesmist osa katab pisarakile, et silm püsiks niiske, libe ja näeks hästi. Pisarakile kõige seesmine kiht, vastu sarvkesta, on limakiht, mida toodavad sarvkesta karikrakud. Limakiht muudab silma märguvaks ja hoiab enda küljes järgmist kihti – veekihti. Pisarakile veekihti toodetakse pisaranäärmete poolt. Veekiht koosneb küll 98% osas veest, ent selles on silma tervise jaoks ülitähtsad mikroorganismide vastased ained ja sarvkesta toiteained. Lima- ja veekihti nimetatakse ka kokkuvõtvalt veelimakihiks, sest nad on omavahel tihedalt seotud. Veelimakihti katab lipiidkiht, mida toodetakse silmalaugude ääres olevates Meibomi näärmetes. Silmalaugude kokkupilgutamisel silmalauääred kohtuvad ning silma avanedes tõmmatakse lipiidkiht veelimakihi peale laiali. Lipiidkiht takistab pisaravedeliku aurumist, hoiab ära pisarate voolamise üle lauäärte ja vähendab silmalaugude hõõrdumist.

 
1. pilt - Silma pisarakile kihid; 2. pilt - Lauääre Meibomi näärmetest väljunud sekreet

Normaalsetes tingimustes moodustub pisaraid 24 tunni jooksul 0,5 – 1,0 ml. Pisaravedelik koosneb küll peamiselt veest, ent selles on orgaanilised ained nagu proteiinid, lipiidid ja glükoos, mis sarvkesta toidavad ja kaitsevad. Hea kvaliteediga pisaraid on vaja selleks, et silm oleks terve ja näeks teravalt. Pisarakile uueneb iga silmapilgitusega. Pilgutuse vahel veekiht õheneb normaalse aurumise ning pisara äravoolu tõttu. Pilgutamine tekib reflektoorselt, kui aurumise tõttu on veekiht õhenenud ning lipiidkiht puutub kokku limakihiga, mis tekitab kuiva koha. Pisarad voolavad läbi pisarakanalite ära ninakäiku.


Pisaranäärmed ja pisarate äravool ninajuhasse
 

Kuna pisarakile moodustub mitmest erinevast organist kokku, siis kordistub ka probleemide arv, miks pisaravedelik ei pruugi kvaliteetne olla. Pisarate kvaliteeti mõjutab organismi üldtervis, haigused nagu diabeet, rosaatsea, artriit, Sjögreni sündroom, kilpnäärmehaigus, allergiad. Samuti ka mitmete ravimite kasutamine, säilitusainetega nagu bensalkooniumkloriid (BAK) ja tsetrimiid silmatilkade kasutamine. Kuiva silma soodustab ka kuiv keskkond ja vähene pilgutamine. Kuiva silma kujunedes silma optilisted omadused langevad, suureneb hõõrduvus ja vastuvõtlikus mikroobidele, viirustele, põletikumediaatorite sisaldus tõuseb, kahjustuvad sarvkesta ja limaskesta epiteelirakud. Aga sellele kõigele on olemas leevendus. Me ei pea otseselt teadma, millest silmade kuivus tuleneda võib aga peaksime tunnetama, millised tunnused häirivad.

Systane Ultra säilitusainevabad silmatilgad pakuvad keskkonnatingimustest tulenevat, aeg-ajalt esinevat kuiva silma leevendust. Näiteks ekraanide kasutamine, konditsioneeritud ruumides viibimine, kuumus, külmus, tugev tuul, tolm, mis tekitavad tunnused nagu silmade väsimus, ärritus, kuuma- või põletustunne. Systane Ultra annab kiire leevenduse, libestab kaks korda rohkem kui ainult hüaluroonhapet sisaldavad silmatilgad², hoiab tugevalt niiskust², taastab limakihti³.

Systane Hydration säilitusainevabad silmatilgad pakuvad pikaajalist leevendust, kui kuiva silma tunnused on püsivad ja/või kantakse kontaktläätsi – kuivus, võõrkeha tunne, sügelus, punasus. Tänu hüaluroonhappele tagavad Hydration silmatilgad kaks korda parema niiskuse hoidmise², taastavad veelimakihti. Uuringutega on tõestatud, et Hydration on parim sarvkesta epiteeli taastamisel⁴, mis on eriti oluline kontaktläätsede kandjale ja neile, kellel olnud silmaoperatsioon⁵ (näiteks laser, silmasisese läätse vahetus, silmasisene süst).

Systane Balance silmatilgad õlitavad, taastavad lipiidkihi⁷, kaitsevad pisarate aurustumise eest⁷. Leevendavad kaebusi nagu silmade vesisus, lauäärte rähmasus, mis on iseloomulikud Meibomi näärmete düsfunktsioonile. Kasutada 15 min enne kontaktläätsede silma panemist, ja vahetult peale äravõtmist.


Systane Gel Drops silmageel on väga kuiva silma leevendamiseks. Gel Drops´e on erinevalt tuubidest mugav kasutada sest pudelis on tilgad vedelad, levivad silmal hästi laiali, muutudes alles silmas geeljaks. Annavad pikaajalise libestuse ja niisutuse taastades veelimakihti. Täiendab krooniliselt kuiva silma ravi⁸ ja kaitseb edasise rakukahjustuse eest⁹. Peale kasutamist tekib silmades udusus, sest geel levib pilgutades silma pinnal laiali, see möödub mõne minuti jooksul ent toime on pikaajaline. Gel Drops´e soovitatakse kasutada ka ööseks, et hoida stabiilset niiskusekihti rakkude taastumiseks. Kasutada 15 min enne kontaktläätsede silma panemist, ja vahetult peale äravõtmist.

Systane Balance ja Gel Drops silmatilgad sisaldavad küll säilitusainet Polyquad®, kuid Polyquad® erineb teistest selle poolest, et on suure molekuliga, ei sisene sarvkesta epiteelirakkudesse, ega oma pesuaine omadusi, mis rikuks lipiidkihti. Säilitusaine viiakse välja läbi nina-pisarajuha.



 

Uus huvitav fakt on, kofeiin võib suurendada pisarate teket ja vähendada kuiva silma sümptomeid¹⁰. Teadlased ei ole veel jõudnud üksmeelele, milline võiks olla soovitatav kogus, ent nüüd teame vastupidiselt vanale laialt levinud arvamusele, et kohvi võib mõistlikus koguses tarbida ning see kuiva silma ei põhjusta.

Kokkuvõtteks, kõik niisutavate omadustega Systane silmatilgad on pudelis vedeled ning hakkavad niisutama alles silma sattudes. Mida kuivem silm, seda geeljamaks tilgad silmas muutuvad. Säilitusainevabu pudeleid tuleb tilgutamisel pigistada. Soovitame silmatilgapudelit enne kasutamist ringja liigutusega segada, kuid mitte üles-alla loksutada, sest nii võib vedelik vahuseks minna.

Ja lõpetuseks, Systane silmatilkade tootja Alcon hoolib ookeanide heaolu eest - iga silmatilkade tootesarjas kasutatava plastiku tonni kohta kogub Plastic Bank Alconi nimel haavatavates rannikualade kogukondades ookeanidest sama koguse plasti.

Artikli autor: Triin Speek, Systane silmatilkade esindaja, optometrist MSc.

Viited:
1. Systane ATU Report USA; Alcon data on file, 2016.
2.
Rangarajan R, Kraybill B, Ogundele A, Ketelson H. Effects of a hyaluronic acid/hydroxypropyl guar artificial tear solution on protection, recovery, and lubricity in models of corneal epithelium. J Ocul Pharmacol Ther. 2015;31(8):491-497.
3. Aguilar A, Berra M et al. Efficacy of polyethylene glycol–propylene glycol-based lubricant eye drops in reducing squamous metaplasia in patients with dry eye disease. Clin Ophthalmol. 2018;12:1237-1243.
4. Ogundele A, Kao W, Carlson E. Impact of Hyaluronic Acid Containing Artificial Tear Products on Re-epithelialization in an In Vivo Corneal Wound Model. Poster presented at: 8th International Conference on the Tear Film & Ocular Surface; September 7-10, 2016; Montpellier, France.
5. Davidson R, Schultz-Scott B. Efficacy Evaluation of SYSTANE® ULTRA in Patients With Dry Eye Undergoing Cataract Surgery. Poster presented at: 30th Congress of the European Society of Cataract and Refractive Surgeons; September 8-12, 2012; Milan, Italy.
6. Silverstein S, Yeu E, Tauber J, et al. Symptom Relief Following a Single Dose of Propylene Glycol-Hydroxypropyl Guar Nanoemulsion in Patients with Dry Eye Disease: A Phase IV, Multicenter Trial. Clin Ophthalmol. 2020;14:3167-3177.
7. Benelli U. Systane lubricant eye drops in the management of ocular dryness. Clin Ophthalmol. 2011:5;783-790.
8.
Cohen S, et al. Evaluation of clinical outcomes in patients with dry eye disease using lubricant eye drops containing polyethylene glycol or carboxymethylcellulose. Clin Ophtalmology. 2014;8:157-164. 9. Christensen M, Martin A, Meadows D. An evaluation of the efficacy and patient acceptance of a new lubricant eye gel. The American Academy of Optometry Annual Meeting; 2011; E-Abstract 115013.
10.
Arita R, Yanagi Y, Honda N, et al. Caffeine increases tear volume depending on polymorphisms within the adenosine A2a receptor gene and cytochrome P450 1A2. Ophthalmology. 2012;119(5):972-978.

 

Terviseuudised ja näpunäited