EE RU
Kaugmüüki teostab Mint apteek | Küsi apteekrilt | E-R 9:00-17:00 | +372 610 3100

Fotokaitse ja päikesest tingitud pigmentatsioon | La Roche-Posay


Fotokaitse ja päikesest tingitud pigmentatsioon | La Roche-Posay

Fotokaitse ehk kuidas päikesest tingitud pigmentatsiooni vältida

Päikesest tingitud pigmentatsioon tekib mitte ainult suvehooajal. Meie nahk on aastaringselt avatud UV-kiirguse kahjulikule toimele. Sage kokkupuude päikesega on üks neist teguritest, mis võib meie naha väljanägemisele ebasoodsalt mõjuda. Samas saame pigmentatsiooni vältida mõne lihtsa sammuga! Käesolev artikkel selgitab teile, mida kujutab endast fotovananemine, kuidas pigmendilaigud tekivad, ja kuidas peaks välja nägema õige fotokaitse.

Mis on naha fotovananemine?

Päikesest tingitud näo pigmentatsioon on märgatav probleem, mis võib esineda igaühel, soost ja vanusest sõltumata. Liigne päikesekiirguse avatus võib viia päikesepõletusteni, samuti päikesest tingitud pigmentatsioonini, millega kaasneb kipitusena ilmnev ebamugavustunne. 

Niinimetatud fotovananemine on peaaegu märkamatu, kuid meie nahale ja terve välimuse säilimisele ohtlik. Pikaajaline ja regulaarne avatus päikesele viib eelkõige sidekoe kahjustusteni. Nahk muutub vähem pringiks kollageenikiudude lagunemise tõttu. Fotovananemine põhjustab muu hulgas kortsude, vagude ja pigmentatsiooni teket. Nahk on kahjustatud ja näeb vanem välja, sest sellele ei ole UV-kiirguse eest asjakohast kaitset tagatud.

Fotovananemise tunnused

Üheks iseloomulikest fotovananemise tunnustest võib olla päikesest tingitud pigmentatsioon, aga ka naha prinkuse vähenemine, selle kuivus ja kortsude ning sügavate vagude ilmnemine. Sama tõsiseks probleemiks kui päikesest tingitud pigmentatsioon näol on nn teleangiektaasiad. Need on veresoonte kahjustumisel tekkivad punased ämblikveresooned.

Päikesest tingitud pigmentatsioon näol

Pikemaajalisest päikesekiirgusega kokkupuutest ja eelneva asjakohase kaitse puudumisest põhjustatud pigmentatsiooni tunnusmärgiks on pigmendilaigud. Need on pruunikat värvi ja võivad esineda nii näol kui kogu kehal.

Pigmentatsioon on tingitud liiga suurest melaniini eritusest. Selline pigmentatsioon põhjustab sageli komplekse, ja selle varjamine meigitoodetega on vaid ajutine lahendus. 


Fotokaitse - mis see on?

Naha päikesekiirte ebasoodsa toime eest kaitsmise eesmärgiks ei ole vaid naha võimalikult kaua terve ja särava väljanägemise säilitamine. See on ka samm tervise parandamise ja palju tõsisemate probleemide, nagu näiteks nahavähi, ennetamise suunas. 

Selle asemel, et mõelda, kuidas päikesest tingitud pigmentatsiooni helendada, tasub seda lihtsalt ennetada! Ilusa ja terve välimusega naha tagamiseks piisab oma igapäevaelus vaid mõnede lihtsate sammude rakendamisest. Siin nad on:

  • Vältida tipptundidel päikese käes viibimist. UV-kiirgus on kõige intensiivsem just kella 10-16 vahel.
  • Võimaluse korral tasub oma nahk enne päike kätte minemist katta. Selleks sobivad ideaalselt õhulisest materjalist, näiteks puuvillased, viskoosist või linased riided. Peanaha kaitsmiseks sobivad ideaalselt rätikud, mütsid või kübarad. Silmade ümbruse nahka kaitsevad muuhulgas UV-filtriga prillid.
  • Erakordselt tähtis on lugeda kasutatavate preparaatide infolehti. Mõned ravimid või kosmeetikatooted võivad olla valgustundliku toimega. Sellisel juhul tuleb tingimata kasutada võimalikult tõhusat päikesekaitset.
  • Filtriga kreeme tuleb kasutada aastaringselt. Kuigi nahapõletused tekivad kõige kergemini suveperioodil, ei ole kahtlust, et kaitse UV-kiirguse eest on oluline iga päev, ka talvel.

Üks fotokaitse tähtsamatest punktidest on see, mis puudutab päikesevastaste filtrite kasutamist. UV-kaitsega tooteid soovitatakse kasutada vähemalt 15 minutit enne kodust lahkumist, mõnikord isegi varem. Vahel tuleb neid ka uuesti peale kanda - palju sõltub sellest, kui kaua kokkupuude UV-kiirgusega kestab. Samuti tuleb tähelepanu pöörata kasutatavate kosmeetikatoodete veekindlusele. See on eriti oluline, kui käime ujumas või higistame. Kui tegemist on näokreemidega, siis õigustavad end väga hästi meigi pealekandmise eelseks kasutamiseks sobivad mitterasvasese koostisega SPF-i sisaldavad tooted.

Päikesest tingitud pigmentatsioon - kuidas sellest vabaneda?

Milline pigmentatsioonivastane toode on päikesest tingitud pigmentatsiooni puhul parim? Või on parem kasutada laserravi? Kahjuks võivad visiidid spetsialisti juurde olla kulukad, kuigi mõnel juhul annavad need parimaid tulemusi. Samas ei ole need alati tingimata vajalikud. Väga sageli saab pigmendilaike isegi kodus helendada või eemaldada. Siinkohal on abiks õigete kosmeetikatoodete valimine. Need peavad sisaldama tugevalt toimivaid aktiivkomponente. Üheks ideaalseks näiteks on s niatsiinamiid, mis leevendab suurepäraselt ka põletikke.

Igapäevane hooldus võib naha terve ja särava välimuse taastada. Samas on aga oluline süstemaatilisus ja kannatlikkus. Soovitatav on lisada oma igapäevarutiini pigmentatsioonivastased seerumid ja kreemid. Oluline on ka regulaarne koorimine, kuid seda protseduuri ei tohi liiga tihti teostada. Miks? Kui nahka liiga tihti koorida, ei jää sellele piisavalt aega taastumiseks, ja see võib juba esinevat põletikku süvendada.

Asjakohased kosmeetikatooted pigmentatsioonilaikude puhul

Ilma nõuetekohase hoolduseta ei suuda nahk end iga päev mõjuva UV-kiirguse eest piisavalt kaitsta. Paraku ei ole päikesest tingitud laikude tekke vältimine veel kõik. Vahel on juba esineva pigmentatsiooni kõrvaldamise protsessi kiirendamiseks vaja ka helendavaid ja taastavaid tooteid. Just selleks on välja töötatud dermakosmeetika toodete sari La Roche-Posay MELA B3. Tooted sisaldavad muuhulgas ka läbimurdelist osakest Melasyl™, mille ülesandeks on ülemääraste melaniini lähteainete kinnipüüdmine.

Oma igapäevarutiini tasub lisada pigmentatsioonivastane näoseerum. See on niisutav, aga ühtlasi ka nahatooni ühtlustava funktsiooniga kosmeetikatoode. Soovitame kasutada La Roche-Posay pigmendilaikudevastast seerumit MELA B3. See on tundlikule nahale sobiv ja mittekomedogeenne kosmeetikatoode. Testitud meditsiinilise järelevalve all. Seerum on hüpoallergeenne ja sellel on hõrk, meeldiv lõhn. Kliiniliste uuringute käigus läbi viidud tarbija testist selgus, et 73 naist märkisid pärast 4 ja 8 nädalat kestnud kasutamist, et toode helendab nahka silmnähtavalt, ühtlustab nahatooni ning noorendab juba pärast 1 kuud kasutamist.

Suurepäraseid tulemusi saavutame ühendades seerumi Mela B3 ühega tootesarja Anthelios toodetest, tagades nii tõhusa kaitse päikese ja ühtlasi ka pigmentatsiooni tekkimise eest.

Kosmeetikatooted Anthelios UVMune pakuvad kõige kahjulikumate UVA kiirte (DO 400 nm) ja rakkude süvakahjustuse eest kaitsvat patenteeritud MEXORYL 400 filtriga tõhusaimat kaitset. Tagavad UVA- ja UVB-kiirguse vastase laia spektriga toime.

Heaks valikuks kõikidele nahatüüpidele on näiteks Anthelios UVMune 400 Invisible Fluid päikesekaitse emulsioon näole SPF 50+. Sellel kosmeetikatootel on kerge ja mitterasvane tekstuur ning nähtamatu viimistlus. Ei jäta valgeid jälgi ja on kasutatav meigi all.

Parim kaitse päikese eest on kahtlemata UV-filtriga kreemide igapäevane kasutamine. Tänu sellele muutub pigmentatsiooni tekke vältimine erakordselt lihtsaks! Kaubamärgi La Roche-Posay sortimendis on toode, mis õigustab end selles rollis ideaalselt. Pigmentatsioonivastast päevakreemi MELA B3, filtriga SPF 30  soovitame kasutada hommikul, mõni hetk enne meigi pealekandmist. See on igapäevasele hooldusele ideaalseks täienduseks. Kreemi iseloomustab sametine koostis, mis ei kleepu ja on hõlpsasti näole kantav. Toote tõhusust on testitud naha kõikidel fototüüpidel. Muuhulgas on koostises juba mainitud uuenduslik komponent Melasyl™, aga ka niisutava ja rahustava toimega niatsiinamiid. Kreem aitab vähendada isegi raskelt eemalduvat pigmentatsiooni ja väldib selle taasteket, ning on meie nahale kiirguse eest suurepäraseks kaitseks sügistalvisel perioodil või nendel päevadel, kui me päikese käes ei viibi.

Päikesest tingitud pigmentatsioon - kokkuvõte

Nahale ilmuvad ebaesteetilised pruunid laigud ei ole midagi muud kui pigmentatsioon. Need võivad olla UV-kiirgusega liiga pika kokkupuute tagajärjeks. Päikese käes olemisel on omad eelised, kuid ka puudused. Üks neist on nn fotovananemine. Vastuseks sellele - aga ka pigmentatsiooni tekkele - on fotokaitse ja õigesti valitud nahahooldus. 

Nendest kahest sammust piisab, et nahk aastaajast olenemata terve ja säravana hoida. Fotokaitse puhul räägime muu hulgas naha katmisest ja päikesega kokkupuute vältimisest tipptundidel. Teiseks, ja sama oluliseks sammuks, on oma igapäevasesse nahahooldusrutiini UV-filtritega toodete lisamine. 

Kui aga näol või kehal juba ilmneb päikesest tingitud pigmentatsioon, võivad appi tulla tugevaid toimeaineid sisaldavad kosmeetikatooted. Nende ülesandeks on naha helendamine ja taastamine. Suurepäraseks valikuks on La Roche-Posay dermakosmeetika tooted. Sari MELA B3 sisaldab teiste koostisosade hulgas uuenduslikku ja läbimurdelist osakest Melasyl™, mis vastutab ülemääraste melaniini lähteainete kinnipüüdmise eest. Regulaarsel kasutamisel võivad tulemused üllatada!

Terviseuudised ja näpunäited